11.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 2, 2022

  İngiltere’de mutasyona uğrayan koronavirüs kontrolden çıktı

  İngiltere Sağlık Bakanı Hancock, ülkedeki corona virüsün mutasyona uğramış yeni türü için, "Kontrolden çıktı" uyarısında bulundu. Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, İtalya ve Bulgaristan ada ülkesine havayolu ulaşımını durdurdu.

  Koronavirüsle mücadele devam ederken şimdi de ilk olarak İngiltere’de görülen mutasyonlu virüs Avrupa’nın korku içinde kalmasına neden oldu. Konuyla ilgili açıklama yapan İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, koronavirüsün mutasyona uğramış halinin kontrolden çıktığını ifade etti.

  Herkesin, virüsü taşıyormuş gibi hareket etmesi gerektiğinin altını çizen İngiliz bakan, durumun ciddiyetine dikkat çekti ve kurallara sıkı sıkıya uyulması gerektiğini vurguladı.

  Bir açıklama da Belçika Başbakanı Alexander De Croo’dan geldi. Başbakan De Croo İngiltere’de koronavirüsün bulaşıcılığı daha fazla mutasyonlu türünün ortaya çıktığının duyurulmasının ardından bu ülkeyle demir ve hava yolu ulaşımını en az 24 saat durduracaklarını kaydetti.

  İtalya Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen açıklamada ise İngiltere’yle uçuşların karşılıklı olarak askıya alındığını bildirdi. Avusturya, Bulgaristan ve Almanya da seyahat yasağı kararı alan ülkeler arasında yer aldı.

  Sınırlar bir süreliğine kapatılacak

  Televizyon programında açıklama yapan De Croo, İngiltere’den tren ya da uçakla Belçika’ya seyahat edecek kişilere sınırların gece yarısından itibaren geçici olarak kapatılacağını aktardı.

  Bu kararı, İngiltere’nin güney bölgesinde rastlanan ve bulaşıcılığının daha fazla olduğu kaydedilen mutasyonlu virüs hakkında bilimsel fikir alışverişinde bulunmak için aldıklarını belirten De Croo, 24 saatlik süreyi uzatılabileceklerini de belirtti. De Croo, “Mutasyonla ya da yeni virüs türünün Avrupa kıtasına ulaşıp ulaşmadığına dair birçok cevapsız soru olduğunu dile getirdi.

  Yeni tür diğer ülkelerde de görüldü

  Mutasyonlu virüse karşı ülkeler çareyi sınırları kapatmakta buldu. Diğer yandan Hollanda ve Belçika’dan aktarılan bilgilere göre 2 ülkede de mutasyonlu virüs zaten görüldü.

  BBC’ye açıklamada bulunan DSÖ yetkilileri Hollanda ve Belçika ile birlikte Danimarka ve Avusturya’da da mutasyonlu virüs vakalarının yaşandığını kaydetti. AFP’de yer alan habere göre DSÖ Avrupa Ofisi yeni mutasyonun ortaya çıkmasından sonra üye ülkelere tedbirleri artırmaları çağrısı yaptı. Bu ofisin aktardığı verilere göre Danimarka’da 9 vaka görülürken, Avusturya ve Hollanda’da ise birer vaka tespit edildi.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ