11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Evcil hayvanı olanlar pandemide nelere dikkat etmeli?

  Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Ali Özön, evcil hayvanı olanların, kendileri gibi evcil hayvanları için de uyması gereken Covid-19 tedbirlerini sıraladı

  Koronavirüsün yaygınlaşması nedeniyle evcil hayvanlarımızdan insanlara ya da insanlardan evcil hayvanlara Covid-19 bulaşır mı?” sorusu sıkça sorulmaya başlandı.

  Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Ali Özön, bu sorunun uluslararası araştırmalara da konu olduğuna dikkat çekti ve  yapılan çalışmalara göre; köpekler ve kediler de dahil olmak üzere dünya genelinde az sayıda evcil hayvanın, genellikle Covid-19’lu kişilerle yakın temasta bulunduktan sonra, virüsle yakalandığı tespit edildi. Bugüne  kadar koronavirüsün insanlara evcil hayvanların kürkünden, derisinden ya da kılından bulaşabileceğine ilişkin hiçbir kanıt bulunamadığını aktardı. Bu yüzden, evcil hayvanların koronavirüsü insanlara yayma riskinin son derece düşük olduğunu ifade etti.

  Enfekte olan evcil hayvanların hastalanabildiğini veya hiçbir bir semptom göstermeyeceğini belirten Özön, hastalanan evcil hayvanların genelinin yalnızca hafif bir şekilde hastalığını fakat ve tamamen iyileşebildiklerini dile getirdi.

  Hastaysanız evcil hayvanlarınızı koruyun

  Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Özön, koronavirüs hastalarının, diğer insanlarla olduğu gibi evcil hayvanlarla olan temasının da kısıtlanması gerektiğine dikkat çekti ve hastayken evcil hayvanınıza bakılması ya da veya hayvanların hasta kişinin yanında olması gerekiyorsa mutlaka maskenizi takılmasını ve onlarla iletişime geçmeden önce ve sonra ellerin yıkanması gerektiğini kaydetti. Evcil hayvanınızla öpüşme, sarılma ya da yalama, aynı yatakta uyuma ve yiyecek paylaşmak gibi temastan kaçınılmasını tavsiye eden Özön, Covid-19 hastası kişinin ve evcil hayvanı hastalandığı takdirde evcil hayvanı veteriner kliniğine kendisinin götürmemesini ifade etti.

  Evcil hayvanı olanların dikkat etmesi gereken konular

  Uzm. Dr. Ali Özen, evcil hayvanı olanların dikkat etmesi gereken diğer konuları şöyle sıraladı:

  • Hayvanları, atıklarını ya da yiyeceklerini malzemelerini elledikten sonra ellerinizi yıkayın.
  • Evcil hayvanınızın sağlığı hakkında sorularınız varsa veterinerinize danışın.
  • Covid-19’u olan kişilerin virüsü hayvanlara yayma riski bulunduğu için, evcil hayvan sahipleri evcil hayvanlarının evlerinin dışındaki insanlarla etkileşimini sınırlamalı.
  • Kedileri mümkün olduğu kadar içeride tutun ve dışarıda serbestçe dolaşmalarına izin vermeyin.
  • Diğerlerinden en az iki metre uzakta bir tasma ile köpekleri gezdirin.
  • Çok sayıda insanın toplandığı halka açık yerlerden uzak durun.
  • Evcil hayvanlara diğer aile üyelerine yaptığınız gibi davranın.
  • Evcil hayvanlara maske takmayın. Maskeler hayvanınıza zarar verebilir.
  • Evdeki bir kişi hastalanırsa, o kişiyi evcil hayvanlar da dahil olmak üzere herkesten ayırın.
  • Evcil hayvanların ev dışındaki insanlarla etkileşime girmesine izin vermeyin.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ