11.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 2, 2022

  Salgın çocuklarda sebepsiz korku ve ağlamalara neden olabiliyor

  Gazi Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Işık, salgın döneminin küçük çocuklarda kaygı ve endişeyi artırdığını belirterek, "Çocuklarınıza evde kalmanın bir ceza değil, geçici bir süreç olduğunu anlatın" dedi.

  Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasemen Işık, pandeminin olumsuz etkilerinin yetişkinler kadar çocuk ve ergenlerde de görüldüğünü kaydetti. Salgının çocuklarda sebepsiz korku ve ağlamalara neden olabildiğini aktardı.

   

  Prof. Dr. Işık, yeni tip koronavirüs(Covid-19) salgınının çocuklar, gençler ve aileler üzerindeki psikolojik etkileri konusunda önemli bilgiler paylaştı.

  Pandeminin yetişkin bireyleri psikolojik açıdan olumsuz etkilediği gibi ergen ve çocuklara  aynı şekilde olumsuzluklara yol açmasının çok normal bir durum olduğunu işaret eden Işık, bu süreçte herkesin hayat şeklinin değiştiğine dikkat çekti. Eskiden dışarıda olma imkanı daha çokken, şimdi pek çok kişinin  evden çalışmaya başladığının altını çizen Işık, diğer yandan işe gitmek zorunda kalan ailelerin okulların kapalı olması nedeniyle çocuklarını nereye bırakacakları konusunda sorun yaşadıklarını belirtti. Dolayısıyla çocukların eğitim hayatının da çok farklı bir formata büründüğünü aktardı.

  Önceki dönelerde çocukların bilgisayar başından kalkması için baskı yapılırken, şimdi uzaktan eğitim nedeniyle uzun saatler ekran karşısında tutulmaya çalışıldığına dikkat çeken Işık, ilkokul 1. sınıf öğrencilerinin henüz  okulu tanıma ve adaptasyon sürecinde  böyle bir sisteme girdiğini hatırlattı.

  Işık, ergen bireylerin de yakın zamanda hayatlarının çizgisini belirleyecek önemli sınavlara ilişkin kaygı arttığını da söyledi ve Covid-19 salgını nedeniyle çocukların oyun oynamaya dışarıya çıkamadığını, arkadaşlarıyla bir araya gelerek sosyalleşemediğini ve bu durumun da olumsuz psikolojik etkilere yol açtığını kaydetti.

  Küçük çocuklarda sebepsiz ağlamalar ve korkular ortaya çıkabilir

  Salgın sürecinin çocukları da ergenleri de en az yetişkinler kadar etkilediğini belirten Işık, tüm yetişkinlerde  olduğu gibi kaygı ve korku durumlarının oluştuğunu ifade etti. Bu korku ve kaygının özellikle okul öncesi dönemde ve tamamen soyut döneme geçememiş ilköğretim öğrencilerinde, tam olarak anlamlandırılamayan bir duruma karşı ‘maske takmak’ olarak algılandı” ifadelerini kullandı.

  Çocukların neler yaşayacağı ve hangi durumlarla karşı karşıya kalacağı ile ilgili kaygılar taşımaya, sağlığına ve dünyaya karşı güvensizlik yaşamaya başladığına işaret eden Işık, çocuklarda hem kendi sağlığı, anne ve babasının sağlığına ilişkin kaygı ve  endişelerin  oluşabileceğine dikkat çekti. Bunun dışında daha önce olmayan korkular, kekemelik, altına kaçırma, uyku-yeme problemleri, huzursuz olma, sebepsiz ağlamalar, okulu red veya titizlik temizlikle ve virüsle ilgili farklı takıntıların ortaya çıkabileceğini belirten Işık, bu gibi durumların hepsini şu an görebildiklerini söyledi.

   

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ