27.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Hemşirelerin aşı satrancı: Biontech aşısında zamana karşı yarışıyorlar

  Alman Pfizer-BioNTech’in Covid-19 aşısı, yapısı gereğince özel koşullarda saklanıyor. Saklama koşullarına uygun hareket edilmediği takdirde de bozulduğu için atılmak zorunda kalıyor. Bu durum karşısında randevuya gelmeyenlerin aşılarının ziyan olmaması için görevli hemşireler adeta satranç oynar gibi düzenleme yapmak zorunda kalıyor.

  BioNTech’in Covid-19 aşısı sadece belli kamu hastanelerinde uygulanıyor. mRNA teknolojisiyle üretilen BioNTech aşısının saklama koşulları geleneksel yöntemle üretilen inaktif Sinovac aşısından daha zor. Biontech aşısı eksi 70 derecede saklanması gerekirken, kullanılmadan önce eksi 20 derecede çözülüyor ve bu şekilde 6 saat kadar muhafaza edilebiliyor. Sinovac ise geleneksel aşıların tamamı gibi +2 ile +8 derece arasındaki dolaplarda saklanıyor.

  “Randevu alanlar mutlaka gitmeye özen göstermeli”

  İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek aşıların ziyan olmadığını, fakat randevuya gelinmemesi durumunda bu olasılığın bulunduğuna dikkat çekti. Aşının 1 flakonda 6 kişilik olacak şekilde tedarik edildiğini belirten Prof. Dr. Tükek, “Bu yüzden randevu alıp da gelmeyen kişi olursa o aşılardan bazıları zayi olabilir. O nedenle randevu alanlar mutlaka gitmeye özen göstermeli. Fakat şimdi arkadaşlar bazı yerlerde çözüm olarak 6 kişi geldiği anda aşıyı dolaptan çıkararak çözdürüyor. Böylece zayi olmuyor” ifadelerini kullandı.

  Adeta satranç oynar gibi titizlikle hareket ediliyor

  Hürriyet gazetesindeki haberde görüşlerine yer verilen SES (Sağlık Emekçileri Sendikası) Şişli Şube Başkanı Fadime Kavak da, gece 22.00’ye kadar aşı randevusu verildiğini belirtti.

  Hemşirelerin aşıların hiçbir şekilde ziyan olmaması için adeta satranç oynar gibi titizlikle ve dikkatle hareket ettiğini belirten Kavak, mesai saati bitimine yakın randevu alan ve gelmeyen tüm hastaların aranarak gelip gelmeyeceklerinin sorulduğunu ve teyit edildiğini aktardı.

  Kavak, “Aynı hastane içinde farklı odalarda aşı yapan hemşireler bu sırada birbirleriyle haberleşerek kalan randevuları hesaplıyor ve içinde 6 kişilik aşı olan 1 flakon buna göre açılıyor. Aşılar ilk geldiğinde 1-2 tane gibi zayi olan aşı olsa da şu anda bu nedenle aşının heba olduğunu söylemek çok zor.” diyerek çalışmanın titizliği hakkında bilgi verdi.

  Aile Hekimi Dr. Emrah Kırımlı da aşı randevularının çok titiz bir mekanizma ile verildiğine dikkat çekti. “Randevu sayısına göre günlük olarak elimize aşılar ulaştırılıyor.” diyen Kırımlı, “Bizlerde bir aşı aplikasyonu/uygulaması var ve onam kodu isteniyor. Elimizdeki aşı sayısı devamlı kontrol ediliyor” şeklinde konuştu.

  “Biontech her şişeye zayi payı koyuyor”

  Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, BionNTech aşılarının 6 dozluk ambalajlarda 5 kullanım için geldiğini aktardı. Akın, “Kullanılan miktar 0.3 mililitre. Çoklu doz aşılarda genel tedirginliğimiz bir miktar aşının enjektörde kalabilmesi. Firma bu riski göz önüne alarak bir flakona 6 doz koyuyor ama 5 doz olarak kabul ediyor. Yani zayi payı koyuyor. Fakat verimli kullanırsan 6 dozun tamamını da kullanabilirsin. Ülke olarak BioNTech’ten gelen aşıları 6 doz olarak kullanmaya çalışıyoruz. Böylece 2.8 milyon doz gelen BioNTech aşısından 1.4 milyon kişi yararlanabilecekken biz daha çok kişiyi aşılamaya çalışıyoruz.

  Sağlık Bakanlığı talimat verdi. BioNTech aşısının uygulandığı yerlerde aşı randevusuna gelmeyen olursa hemen aile hekimlikleri aranıyor ve sıradaki kişi hastaneye yönlendiriliyor. Aşılar böylece heba olmuyor. Heba olan aşı yok denecek kadar azdır” dedi.

  “Yedek randevu sistemi geliştirilebilir”

  Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İsmail Balık da konu ile ilgili olarak aşıların heba olma ihtimaline karşı bir dozun bile çöpe gitmemesi için önlem alınmasında yarar olduğunun altını çizdi. “Örneğin BioNTech aşısı için yedek randevu sistemi geliştirilebilir. Yaklaşık yüzde 20 ila 30 arasında her BioNTech aşısı yapan merkez için sistemde yedek randevu oluşumu gerçekleştirilebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

  İçişleri Bakanlığı’dan 81 ile Ramazan genelgesi! İşte alınacak önlemler

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ