27.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Diş eti iltihabı koronavirüsten ölme riskini 9 kat artırıyor

  Kanadalı bilim insanlarının yaptığı araştırma diş eti iltihabının Covid-19’dan ölüm riskini 8,8 kat artırdığı ortaya çıkardı. Aynı zamanda araştırmaya göre diş eti iltihabından şikayetçi kişilerin Covid-19 sebebiyle hastaneye kaldırılma olasılıklarının 3,5 kat daha fazla…

  Kanada’daki McGill Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, yaygın bir hastalık olan diş eti iltihabı (periodontitis) ve şiddetli Covid-19 arasında güçlü bir ilişki bulduklarını bildirdi. Araştırmayı yürüten uzmanlar diş eti iltihabı olanların Covid-19’dan ölme ihtimalinin 8,8 kat daha fazla olduğunu belirtti ve ağız hijyeninin riski azaltabileceğine işaret etti.

  Aynı zamanda diş eti iltihabı şikayeti yaşayanların Covid-19 sebebiyle hastaneye kaldırılma olasılıklarının 3,5 kat ve ventilatöre ihtiyaç duyma olasılıklarının ise 4,5 kat daha fazla olduğu aktarıldı.

  McGill Diş Hekimliği Fakültesi’nde görevli Profesör Belinda Nicolau, çalışmanın sonuçlarına bakıldığında, Covid-19 komplikasyonlarının önlenmesi ve yönetiminde iyi ağız sağlığının öneminin ortaya çıktığını kaydetti. “Periodontitis ile hastalık sonucu arasında çok güçlü bir ilişki var” ifadelerini kullandı.

  Diş eti iltihabı koronavirüsten ölme riskini 9 kat artırıyor
  Diş eti iltihabı koronavirüsten ölme riskini 9 kat artırıyor

  Diş eti iltihabı (periodontitis) nedir?

  Ağız hijyeninin tam sağlanmadığı durumlarda dişler ve diş etleri arasında bakteri birikimine bağlı olarak ciddi bir enfeksiyon olan diş eti iltihabı (periodontitis) ortaya çıkıyor. Tedavi edilmediği takdirde ağrılı apselere ve diş kaybına yol açabiliyor. Tedavide geç kalınan vakalarda enfesksiyon ise alt çene kemiğine zarar veriyor.

  Bilim insanları, diş ipi kullanma dişleri günde 2 defa fırçalama ve düzenli muayeneyi kapsayan iyi bir ağız hijyeni ile diş eti iltihabının önüne geçilebileceğini belirtiyor. Çalışmanın ortak yazarı Wenji Cai, periodontitisin, hem ağız hem de sistemik birçok hastalık için bir risk faktörü olarak kabul edildiğini ifade etti ve tedavi edilmediği takdirde bu iltihabın vücuda yayılabileceğine dikkat çekti. Cai, “Bilim insanları, aynı zamanda bu durum ile diyabet, kalp hastalığı ve solunum hastalıkları  arasında bağlantılar buldular. Diş eti iltihabı ile düşük ve artmış gebelik komplikasyonları riski arasında da ilişki vardır” şeklinde konuştu.

  500’den fazla kişi incelendi

  Diş eti iltihabı koronavirüsten ölme riskini 9 kat artırıyor
  Diş eti iltihabı koronavirüsten ölme riskini 9 kat artırıyor

  Araştırmacılar, yapılan çalışma çerçevesinde Katar’daki 9 hastaneyi kapsayan Hamad Medical Corporation’a ait verileri kullandı. Bu kapsamda 568 hastanın tıp kayıtları analiz edildi.

  Katar’da tıbbi ve dişçilik kayıtlarının dijital hale getirildiğini belirten Cai,  bunun da veri toplamayı ve bu araştırmayı hızlı bir şekilde yapmayı mümkün kıldığını aktardı. Cai, araştırmada ayrıca demografik, ruh sağlığı veya tıbbi faktörler gibi çeşitli faktörlerin de dikkate alındığına dikkat çekti

  Bununla birlikte çalışma, iltihabı gösteren biyobelirteçlerin, ayrıca diş eti iltihabı bulunan Covid-19 hastalarının kanında önemli ölçüde daha yüksek seviyelerde var olduğunu ortaya çıkardı.

  Diş eti hastaları hali hazırda vücutlarında yüksek düzeyde iltihaba sahip

  Cai, “Şiddetli Covid-19 hastalarında, koronavirüs entübe edilme ve hatta ölüm gibi komplikasyonlara neden olabilen enflamatuar bir tepkiye yol açabiliyor. Araştırmamız periodontitisin bunu şiddetlendirebileceğini gösteriyor” şeklinde konuştu.

  Çalışmanın kıdemli yazarı Dr. Faleh Tamimi ise, diş eti iltihabı hastalarının vücutlarında zaten var olan yüksek seviyede iltihap ile Covid-19’a yakalandığını dile getirdi. Tamimi, “Covid-19 hastalığı aynı zamanda vücutta hiperinflamasyona yol açtığı için bu durum onları  dezavantajlı duruma düşürüyor ve onları hastalığın ağır sonuçlarına daha duyarlı hale getiriyor” ifadelerini kullandı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ